Archaeologists and Specialists – 2009 Season

Ancient Egypt Research Associates is proud and fortunate to count the following professionals as members of our team. Click on a year below to view a different season’s team members.

2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007/2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000

Our 2009 Team

Lehner, Mark Project Director
Kamel, Mohsen Joint Field Director
Tavares, Ana Joint Field Director
Murray, Mary Anne Director of Archaeological Sciences, Archaeobotanist
Redding, Richard CRO, Zooarchaeologist
Nolan, John CFO, Mud Sealings analyst
Sebrell, Cindy Director of Advancement
Wetterstrom, Wilma Director of Publications
Abd el-Aziz, Ashraf Archaeologist, Area supervisor
Abd el-Baset, Mohamed Surveyor, Field-School
Abd el-Hakiem, Mohamed Ali Ceramicist, Field-School
Abd el-Monaem, Sherif Mohamed Ceramicist, Field-School
Abdel Hamid, Amir Cairo Project Manager
Bourriau, Janine Ceramicist, Field-School
Brand, Meridith Ceramics assistant
Das, Aparna Archivist Boston office
Eissa, Rabee Archaeologist, Field-School
Flentye, Laurel Pigments analyst
Fraser, Kaya Archives volunteer
Gabr, Ahmed Osteoarchaeologist, Field-School
Haddow, Scott Osteoarchaeologist, Field-School
Harding, Sabine Objects volunteer
Hashesh, Zeinab Osteoarchaeologist, Field-School
House, Mike Archaeologist, Area supervisor
Hunt, Brian Web site producer/writer
Jacobsen, Alex Archaeologist Trainee
Jones, Dan Archaeologist, Area supervisor
Kaiser, Jessica Osteoarchaeologist, Osteology team leader
Kamil, Soha Archives assistant
Kawae, Yuki Archaeologist, Area supervisor
Klimaszewska, Edyta Ceramicist
Knox, Gillian Osteology volunteer
Ksiezak, Aleksandra Ceramics assistant
LaPan, Farrah Brown GIS Specialist
LaPorta, Philip Geologist
Liszka, Kate Archaeologist
Mahmoud, Hanan Archaeologist, Area supervisor
Mahmoud, Yasser Draftsman, Field-School
Malak, Emmy Object registrar
Malleson, Claire Archaeobotanist
Mazzucato, Camilla GIS analyst
McMahon, Amy Archaeologist
Milic, Marina Lithics analyst
Miracle, Rebekah GIS analyst
Nell, Erin Cairo Business manager
Nordström, Hans-Åke Ceramicist, Field-School
Olchowska, Kaisa Archaeologist
Quinlan, Jason Photographer, Videographer
Rygh, Mari Archivist
Rzeuska, Teodozja Ceramicist, Field-School
Sadarangani, Freya Archaeologist, Post-excavation manager
Said, Mohamed Cairo IT
Schenck, William Draftsman, Field-School
Schnare, Jim Associate Communications manager
Shebab, Essam Archaeologist, Field-School
Tavares, Jack Cairo IT
Taylor, James Archaeologist, Field-School
Wahba, Afaf Osteoarchaeologist, Field-School
Walton, Sam Archives volunteer
Witsell, Ali Assistant Editor
Wodzinska, Anna Ceramics team leader
Yahata, Manami Archaeologist, Archivist
Yeomans, Lisa Archaeologist, Area supervisor

Our 2009 TeamArabic abstract

Lehner, Mark Project Director
Kamel, Mohsen Joint Field Director
Tavares, Ana Joint Field Director
Murray, Mary Anne Director of Archaeological Sciences, Archaeobotanist
Redding, Richard CRO, Zooarchaeologist
Nolan, John CFO, Mud Sealings analyst
Sebrell, Cindy Director of Advancement
Wetterstrom, Wilma Director of Publications
Abd el-Aziz, Ashraf Archaeologist, Area supervisor
Abd el-Baset, Mohamed Surveyor, Field-School
Abd el-Hakiem, Mohamed Ali Ceramicist, Field-School
Abd el-Monaem, Sherif Mohamed Ceramicist, Field-School
Abdel Hamid, Amir Cairo Project Manager
Bourriau, Janine Ceramicist, Field-School
Brand, Meridith Ceramics assistant
Das, Aparna Archivist Boston office
Eissa, Rabee Archaeologist, Field-School
Flentye, Laurel Pigments analyst
Fraser, Kaya Archives volunteer
Gabr, Ahmed Osteoarchaeologist, Field-School
Haddow, Scott Osteoarchaeologist, Field-School
Harding, Sabine Objects volunteer
Hashesh, Zeinab Osteoarchaeologist, Field-School
House, Mike Archaeologist, Area supervisor
Hunt, Brian Web site producer/writer
Jacobsen, Alex Archaeologist Trainee
Jones, Dan Archaeologist, Area supervisor
Kaiser, Jessica Osteoarchaeologist, Osteology team leader
Kamil, Soha Archives assistant
Kawae, Yuki Archaeologist, Area supervisor
Klimaszewska, Edyta Ceramicist
Knox, Gillian Osteology volunteer
Ksiezak, Aleksandra Ceramics assistant
LaPan, Farrah Brown GIS Specialist
LaPorta, Philip Geologist
Liszka, Kate Archaeologist
Mahmoud, Hanan Archaeologist, Area supervisor
Mahmoud, Yasser Draftsman, Field-School
Malak, Emmy Object registrar
Malleson, Claire Archaeobotanist
Mazzucato, Camilla GIS analyst
McMahon, Amy Archaeologist
Milic, Marina Lithics analyst
Miracle, Rebekah GIS analyst
Nell, Erin Cairo Business manager
Nordström, Hans-Åke Ceramicist, Field-School
Olchowska, Kaisa Archaeologist
Quinlan, Jason Photographer, Videographer
Rygh, Mari Archivist
Rzeuska, Teodozja Ceramicist, Field-School
Sadarangani, Freya Archaeologist, Post-excavation manager
Said, Mohamed Cairo IT
Schenck, William Draftsman, Field-School
Schnare, Jim Associate Communications manager
Shebab, Essam Archaeologist, Field-School
Tavares, Jack Cairo IT
Taylor, James Archaeologist, Field-School
Wahba, Afaf Osteoarchaeologist, Field-School
Walton, Sam Archives volunteer
Witsell, Ali Assistant Editor
Wodzinska, Anna Ceramics team leader
Yahata, Manami Archaeologist, Archivist
Yeomans, Lisa Archaeologist, Area supervisor